انتخاب سنگ مناسب برای راه پله

انتخاب سنگ مناسب برای راه پله

انتخاب سنگ مناسب برای راه پله

وقتی که صحبت از انتخاب متریال برای راه پله می‌شود،معمار به دنبال بهترین نوع از نظر استانداردهای کیفی و زیبایی است. دراین  سالها، متریال‌های متعددی جهت پوشش راه پله ساخته و طراحی گردیده اما هیچ کدام نتوانسته اند جایگزین سنگ‌های ساختمانی شوند و به همین دلیل،سنگ مناسب پله به عنوان یکی از پر جستجوترین کلمات در بین خریداران متریال راه پله است. در این بخش سعی داریم لیستی از پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب بهترین گزینه به همراه انواع سنگ‌های کاربردی، به شما ارائه دهیم.

بهترین سنگ پله چه مشخصاتی دارد؟

زمانی که از کلمه بهترین استفاده می‌کنیم باید نوع کاربری آن پله و فضایی که قرار گرفته را نیز در نظر گرفت اما ما در این محتوا،راه پله‌های داخلی ساختمان را تصور می‌کنیم که از پارکینگ تا اخرین طبقه یک ساختمان است و در بخش‌های بعدی سعی می‌کنیم تا بررسی کلی از سایر راه پله‌ها داشته باشیم،پس با این فرضیات،بهترین سنگ راه پله دارای خصوصیات زیر است:

  • مقاوم در برابر ضربه وسایش
  • راحتی در شستشو و تمیزکاری
  • عدم جذب لکه و چربی
  • عدم داشتن رگه،حفره و پوسیدگی
  • ماندگاری رنگ به مرور زمان

سنگ مورد استفاده برای ساخت راه پله‌ها باید دربرابر سایش مقاومت بالایی داشته باشد. سنگ هایی که در ساخت راه پله‌های مکان‌های عمومی مانند: ادارات مراکز درمانی و مراکز آموزشی مورد استفاده قرار میگیرند باید مقاومت بالایی دربرابر سایش و دیگر مواردی همچون آلودگی و ضربه داشته باشند. سنگ مناسب برای داخل یا خارج ساختمان باید دارای شرایط مناسبی باشد. زیرا همه سازندگان انتظار دارند این سنگ‌ها سالیان سال برایشان با سلامتی کار کند.
برای جلوگیری از ضربه دیدن سنگ پله‌ها و آسیب دیدن روی آنها بهتر است از انواع سنگ‌های آهکی که تراکم پایینی دارند و اسلیت‌ها استفاده نشود. دیگر انواع سنگ‌ها با تفاوت اندکی دربرابر ضربه مقاومت خوبی دارند. یک سنگ مناسب برای راه پله‌ها باید دارای چند ویژگی باشد: باید بدون شیار،بدون پوسیدگی، بدون شکستگی، بدون خلل و فرج باشد و دچار ساییدگی نشوند. دقت داشته باشید اگر به دنبال یک محصول یک دست بدون بافت و بدون رنگ می‌گردید، نباید به دنبال خرید سنگ باشید؛ زیرا سنگ دارای بافت و رنگ طبیعی می‌باشد.
یکی از راحت‌ترین راه‌های تشخیص یک سنگ خوب این است که سنگی که بدون ترک و شیار باشد. باید یک صدایی هم چون صدای شیشه می‌دهد. برای تشخیص از این روش ابتدا یک شی فلزی را چند بار به سنگ بکوبید اگر صدای بر خواسته از این سنگ همانند صدای شیشه بود این نوع سنگ فاقد هرگونه پوسیدگی،ساییدگی سنگ و ترک است. 

قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم قصد دارم به معرفی یکی از مرمریت‌های برند ایرانی بپردازم که در این چند سال از محبوبیت بالایی در بازارهای صادراتی نیز برخوردار گردیده مرمریت لاشتر دارای زمینه رنگ تیره و طوسی می‌باشد و به دلیل داشتن خطوط سفید رنگ بر روی سطح خود موجب شده تا از آن در بخش راه پله ساختمان نیز مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت مرمریت لاشتر با ما در تماس باشید.
سنگ خوب برای استفاده در راه پله‌ها باید درمقابل جذب آب مقاومت بالایی داشته باشد و اگر جزو آن دسته از سنگ‌هایی باشد که آب را به هیچ عنوان جذب نمی‌کنند از نوع مرغوب برای داخل و خارج ساختمان است.. همچنین سنگ مورد استفاده در راه پله‌ها باید مقاومت زیادی در برابر فرسایش‌های طبیعی و شیمیایی داشته باشد. از سنگ هایی که مناسب استفاده در ساخت راه پله‌ها هستند میتوان به: گرانیت، مرمر، تراورتن و لایم استون اشاره کرد که شما میتوانید براساس سلیقه خود و هزینه ای که میخواهید بکنید یکی از آنها را انتخاب کنید.
 

  • سارات بیاتی

    ۱۳۹۸/۱۰/۰۹

    در حال ساختن خانه دوپلکس هستیم که راه پله‌های آن در وسط سالن پذیرایی قرار گرفته و قصد داریم از سنگ ساختمانی برای راه پله آن استفاده کنم. به نظر شما سنگ مناسب برای راه پله با توجه به اولویت دکوراسیون چیست؟ دکوراسیون ساختمان ما لاکچری است و قصد دارم از سنگی استفاده کنم که بیشتر از این قابلیت برخوردار باشد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

ارسال نظر

مشاوره رایگان : 
09132318614

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ می باشد. | .