در چه بخش هایی از ساختمان می‌توان از سنگ گرانیت استفاده کرد

در چه بخش هایی از ساختمان می‌توان از سنگ گرانیت استفاده کرد

در چه بخش هایی از ساختمان می‌توان از سنگ گرانیت استفاده کرد

سنگ، یکی از سخت ترین و مقاوم ترین موادی هست که در کره ی زمین تولید می شوند که به دلیل تنوع زیاد در رنگ و طرحشان در ساختمان سازی از آن ها استفاده می شوند. سنگ گرانیت از جمله سنگ های آذرین به حساب می آید که از کانی های کوارتز، فلدسپار، میکا و آمفییول تولید می شود. گرانیت ها بسیار سخت و مقاوم و قابلیت صیقل پذیری بالایی دارند. سنگ های گرانیتی در رنگ های: سیاه، قرمز، قهوه ای، شکلاتی، صورتی، آبی و سبز در طبیعت یافت می شوند که دارای دانه بندی گرانیت درشت و با چشم به راحتی قابل دیدن هستند.
قطعا یکی از متداول ترین سنگ های ساختمانی سنگ گرانیت بوده که در  صنعت ساختمان سازی کاربرد های فراوانی دارد. از این نوع سنگ ها در سنگ فرش کردن، نمای ساختمان ها، روکابینتی و راه پله ها استفاده می شوند. بهترین گزینه برای ساخت راه پله های ساختمان ها، گرانیت ها می باشند و به دلیل اینکه راه پله ها در معرض رفت و آمد فراوان هستند و ساییدگی در آن ها بسیار زیاد است باید از سنگی مانند گرانیت که مقاومت بالایی در برابر سایش دارد را در ساخت آن ها استفاده نمود.
مقاومت این نوع سنگ دربرابر حرارت بسیار بالا می باشد، به همین دلیل آز آن ها در ساخت کانتر آشپزخانه استفاده می شود. زیرا بدون نگرانی از شکستن کانتر می توان ظروف داغ را برروی آن قرار داد. گرانیت ها سنگ هایی به تخلخل بوده و در مقابل آب مقاومت بسیار زیادی از خود بروز می دهند. از آن ها برای ساخت سینک روشویی، سینک آشپزخانه، کانتر و کفپوش استفاده می شوند زیرا  که رطوبت و آب قابلیت مقاومت آن را نمی توانند از بین ببرند. این نوع از سنگ ها در برابر مواد شوینده شیمایی نیز هم مقاومت بسیار بالایی دارند.
میتوان از آن ها در سرویس های بهداشتی و حمام ها که باید گاهی با مواد شیمیایی شستشو داده شوند، استفاده کرد و به دلیل بالا بودن چگالی سنگ گرانیت استفاده از آن در نمای ساختمان باعث افزوده شدن بار مرده به ساختمان می شود، نصب این گونه سنگ ها به دلیل استفاده از ملات برای چسبندگی زمان گیر بوده و گرانیت ها عایق صوتی و حرارتی نیستند در نتیجه منجر به هدر رفت انرژی می شوند. گرانیت سطح خوبی از چسبندگی را به ملات ندارد در نتیجه اگر از آن ها در نمای ساختمان استفاده شود به مرور زمان ممکن است سنگ ها از محل نصب خود جدا شوند.
 

ارسال نظر

مشاوره رایگان : 
09132318614

کلیه حقوق برای این سایت محفوظ می باشد. | .